Skyline

50. rocznica założenia Instytutu Polskiego w Lipsku

Instytut Polski w Lipsku Polnisches Institut Berlin – Filiale Leipzig

Od pięćdziesięciu lat Instytut Polski w Lipsku jest prawdopodobnie najważniejszą platformą polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej w środkowych Niemczech. Oprócz prezentacji współczesnej sztuki polskiej, malarstwa, instalacji i fotografii, instytut rozpowszechnia również polską muzykę, literaturę, teatr i filmy, promując tym samym dialog między językami, kulturami i pokoleniami. 

Wszystko zaczęło się dnia 6 lutego 1969 r., kiedy w duchu międzynarodowej przyjaźni między NRD a Polską Rzeczpospolitą Ludową powstało Polskie Centrum Kultury i Informacji w Lipsku. Jako jedyna zagraniczna instytucja kultury w mieście, oferowała mieszkańcom bibliotekę, galerię, kino i sklep, w którym mogli oni kupić płyty i plakaty. Organizowano tam różne imprezy kulturalne, w tym koncerty i pokazy filmowe, nie tylko w Lipsku, ale również w innych miejscach w środkowych Niemczech.

Bernd Karwen, referent ds. literatury, polityki i historii z Polskiego Instytutu w Lipsku, wyjaśnia: „Niewielka oferta kultury zagranicznej w NRD odegrała ważną rolę, dzięki której polska kultura była doceniana jeszcze bardziej niż dziś. Wiele osób zapoznało się z polską ofertą kulturalną właśnie w Polskim Centrum Kultury i Informacji poprzez filmy, koncerty, płyty i plakaty, które pozwoliły odwiedzającym poszerzyć horyzonty kulturowe.”

Wraz ze zjednoczeniem Niemiec zmieniono nazwę Polskiego Centrum Kultury i Informacji na „Instytut Polski” w 1991 r., a od 2009 r. jest ono filią Instytutu Polskiego w Berlinie. Dla Karwena jedno jest pewne: „Pomimo zmian politycznych i wydarzeń przez ostatnie pięćdziesiąt lat zainteresowanie Niemiec Polską pozostaje niezmienne. Kultura polska ma dla każdego coś do odkrycia, coś, co się opłaca poznać".

Do dziś z programu Instytutu Polskiego korzystają nie tylko mieszkańcy Lipska. Imprezy kulturalnie organizowane przez Instytut odbywają się również w Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt. Do najważniejszych wydarzeń w roku należą przede wszystkim festiwale, w których uczestniczy Instytut Polski. Należą do nich targi książki „Leipzig liest”, których historia sięga XVII wieku.

Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych „DOC Leipzig" oferuje corocznie wielu polskim reżyserom możliwość zaprezentowania swoich dzieł szerokiej publiczności. „Inne atrakcje to projekcje filmów, które nie były dostępne dla ludzi w NRD. Do tej pory pokazywaliśmy przede wszystkim filmy, które omijały duże kina. Od muzyki popularnej, poprzez muzykę klasyczną, aż po jazz, koncerty są również bardzo popularne wśród Niemców", mówi Karwen.

W tym roku gości oczekuje urozmaicony program. W dniu 5 marca 2019 r. w ramach obchodów 50-lecia Instytutu Polskiego w Lipsku odbędzie się karnawał filmowy. Pokazany zostanie film Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”. Aby nie ominąć żadnego z różnorodnych wydarzeń kulturalnych, zapraszamy na oficjalną stronę internetową Instytutu Polskiego w Lipsku.

Starsze wydarzenia 2019

Polska Kafejka Językowa – miejsce spotkań, kultury i języków

Polska Kafejka Językowa  J. Stoklosa Polska Kafejka Językowa w Berlinie-Pankow to miejsce spotkań i imprez dla osób w każdym wieku i o różnym pochodzeniu, które chcą dowiedzieć się więcej o sąsiedniej Polsce. Czy to będzie...

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego otwarty

  Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit (SdpZ)Ogłoszono konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Prace można zgłaszać do dnia 20. stycznia 2019 roku w następujących kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia oraz...

Szkolenie dla prowadzących polsko-niemieckie i międzynarodowe spotkania młodzieży

Stowarzyszenie HochDrei oraz Fundacja BEZLIK (Mikuszewo) oferują szkolenie dla osób prowadzących polsko-niemieckie i międzynarodowe spotkania młodzieży, które odbędzie się od 2 do 7 lutego...

Klub Polskich Nieudaczników

Klub Polskich Nieudaczników  Darek GontarskiKlub Polskich Nieudaczników jest właściwym miejscem dla wszystkich, którzy potrafią traktować życie z poczuciem humoru. Klub został założony w 2001 roku przez polskich artystów...

21.05.2024 -